Prostata - co to jest? Jakie pełni funkcje?

Prostata jest położona pod pęcherzem moczowym, od jej strony tylnej leży odbytnica, a cewka moczowa przechodzi przez jej środek. Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie dróg moczowych sprawia, że wszelkie zmiany chorobowe dotyczące prostaty mogą się wiązać z problemami z oddawaniem moczu.

Prostata w zakresie swojego kształtu i rozmiaru jest podobna do kasztana lub orzecha włoskiego i waży około 11 g. U mężczyzn w wieku powyżej 45 lat może powiększać się do rozmiaru mandarynki. Prawidłowa prostata bez żadnych zmian chorobowych jest gładka i elastyczna.

Budowa męskich narządów moczowo-płciowych

  • Pęcherz moczowy
  • Moczowody
  • Cewka moczowa
  • Prostata (stercz)

1

2

3

4

Co to jest prostata i gdzie leży?

Prostata, określana również jako stercz, jest częścią męskiego układu rozrodczego. Jest odpowiedzialna za produkcję wydzieliny, będącej jednym ze składników nasienia.

Czynność prostaty

Prostata bierze udział w produkcji płynu nasiennego (około 15–30% płynu nasiennego jest dostarczane przez prostatę). Płyn nasienny odżywia i chroni plemniki. Testosteron – hormon produkowany przez jądra – odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji czynności prostaty.

Wzrost prostaty

W chwili narodzin prostata waży zaledwie kilka gramów. Fizjologiczny wzrost prostaty zaczyna się w okresie dojrzewania płciowego, natomiast do 20. roku osiąga ona rozmiar i masę jak u osoby dorosłej. U zdrowego dorosłego mężczyzny prostata waży około 11 g i pod względem rozmiaru i kształtu przypomina kasztan. Drugi okres wzrostu rozpoczyna się w wieku około 30–35 lat. Nie jest w pełni zrozumiałe, co powoduje wzrost prostaty. Obecnie przyjęte teorie mówią, że jest on spowodowany przez hormony płciowe, androgeny i estrogeny.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Prostamol® UNO: Skład: 1 kapsułka zawiera 320 mg wyciągu z owocu boczni piłkowanej (Sabalis serrulatae fructu extractum). Wskazania: łagodzi dolegliwości związane z rozrostem prostaty występujące przy oddawaniu moczu, jak np.: słaby strumień moczu, parcie na mocz, częstomocz, częste oddawanie moczu w nocy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Berlin-Chemie AG, Niemcy. Informacja naukowa o leku: Berlin-Chemie/Menarini Polska Sp. z o.o, Ul. Słomińskiego 4 , 00-204 Warszawa, tel: (22) 566 21 00, fax: (22) 566 21 01. Przygotowano: styczeń, 2019. PL-PRO-2019-C1-3-WEB