BPH, czyli niezłośliwe powiększenie prostaty, jest najczęściej występującą patologią układu moczowo-płciowego u mężczyzn w wieku powyżej 50 lat.
BPH – powiększenie prostaty jest najczęściej związane z występowaniem uciążliwych objawów, które łącznie określa się jako objawy z dolnych dróg moczowych (ang. lower urinary tract symptoms, LUTS; patrz objawy BPH). Powiększona prostata uciska cewkę moczową (przez którą płynie mocz z pęcherza moczowego), powodując wystąpienie problemów z oddawaniem moczu, co przez lata może prowadzić do niekorzystnych zmian anatomicznych i czynnościowych pęcherza moczowego i nerek (takich jak np. przeszkoda podpęcherzowa, ang. bladder outlet obstruction).
Prawidłowa prostata
Rozrost prostaty
Diagnostyka rozpoczyna się od wizyty kontrolnej u urologa, który zadaje pacjentowi pytania o objawy i dolegliwości dotyczące dolnych dróg moczowymi, włącznie z życiem seksualnym i potencjalnymi zaburzeniami erekcji.
Aby ocenić stopień ciężkości objawów z dolnych dróg moczowych, wykorzystuje się skalę IPSS (International Prostate Symptoms Score, ang. Międzynarodowa ocena objawów z prostaty). Jest to kwestionariusz składający się z 8 elementów, obejmujący siedem pytań o objawy i jedno pytanie o jakość życia. Do każdego pytania przypisana jest ocena, a suma ocen wskazuje na stopień ciężkości choroby. Odpowiedź na pytanie o jakość życia (ang. quality-of-life, QoL) informuje lekarza ponadto, na ile uciążliwe są problemy opisywane przez pacjenta i jak bardzo dezorganizują jego życie zawodowe, rodzinne i społeczne. Oceny od 0 do 7 mogą wskazywać na łagodne objawy, od 8 do 19 – umiarkowane, a od 20 do 35 – ciężkie.
Uzyskana ocena ma charakter przybliżony. Należy poprosić lekarza o interpretację wyniku i podjąć decyzję odnośnie do leczenia. Aby wypełnić tabelę, należy kliknąć liczbę w odpowiedniej kolumnie, odnoszącej się do odpowiedzi na określone pytanie, np.: Jak często występuje uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu w czasie ostatniego miesiąca? Jeśli odpowiedź brzmi: Prawie zawsze, należy kliknąć na liczbę 5 w tym samym wierszu co pytanie. W ten sam sposób należy zaznaczyć liczby odpowiadające odpowiedziom na kolejne pytania. Ocena wynikająca z udzielonych odpowiedzi zostanie podsumowana i wyświetlona w kolumnie na dole tabeli.
Wypełnij poniższą tabelę.
Przy każdym pytaniu zaznacz tylko jedną odpowiedź.
Międzynarodowa skala punktowa objawów towarzyszących chorobom prostaty
IPSS (ang. International Prostate Symptom Score )
1.
Jak często w ostatnim miesiącu występowało u pana uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego po oddaniu moczu?
2.
Jak często w ostatnim miesiącu występowało u pana ponowne parcie na mocz w okresie krótszym niż dwie godziny po oddaniu moczu?
3.
Jak często w ostatnim miesiącu zauważył pan kilkukrotne przerywanie i ponowne rozpoczynanie oddawania moczu?
4.
Jak często w ostatnim miesiącu odczuwał pan nagłą konieczność oddania moczu i trudno było opóźnić oddanie moczu?
5.
Jak często w ostatnim miesiącu zaobserwował pan słaby strumień moczu?
6.
Jak często w ostatnim miesiącu musiał pan naciskać lub naprężać się, aby zacząć oddawać mocz?
7.
Ile razy (średnio) w ostatnim miesiącu musiał pan wstać w nocy, aby oddać mocz?
SPRAWDŹ WYNIK
Drukuj wynik
Możesz wydrukować swój wynik i zabrać ze sobą na wizytę do urologa.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Nazwa produktu leczniczego: Prostamol® UNO; 320 mg, kapsułki miękkie Skład jakościowy i ilościowy: Jedna kapsułka zawiera 320 mg wyciągu z owoców palmy sabal (Serenoa repens (W.Bartram) Small (Sabal serrulata (Michaux) Nichols), fructus) (9-11:1).Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: alkohol etylowy 96% (V/V).Postać farmaceutyczna: Kapsułki miękkie. Owalne, żelatynowe kapsułki miękkie z nieprzejrzystą, dwukolorową czerwono-czarną otoczką, wypełnione brązowym do żółto- lub zielonkawo-brązowego (oleistym) płynem. Wskazania do stosowania: Produkt roślinny łagodzi objawy związane z rozrostem prostaty występujące przy oddawaniu moczu, jak np.: słaby strumień moczu, parcie na mocz, częstomocz, częste oddawanie moczu w nocy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w skład produktu. Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: BERLIN-CHEMIE AG Glienicker Weg 125 12 489 Berlin Niemcy. Aktualizacja: 01.03.2019. INFORMACJA NAUKOWA: BERLIN-CHEMIE/MENARINI POLSKA Sp. z o.o. ul.Słomińskiego 4, 00-204 Warszawa, tel. 22 566 21 00