Łagodny przerost prostaty BPH

Łagodny rozrost prostaty

(ang. benign prostatic hyperplasia, BPH)

BPH, czyli niezłośliwe powiększenie prostaty, jest najczęściej występującą patologią układu moczowo-płciowego u mężczyzn w wieku powyżej 50 lat.

BPH – powiększenie prostaty jest najczęściej związane z występowaniem uciążliwych objawów, które łącznie określa się jako objawy z dolnych dróg moczowych (ang. lower urinary tract symptoms, LUTS; patrz objawy BPH). Powiększona prostata uciska cewkę moczową (przez którą płynie mocz z pęcherza moczowego), powodując wystąpienie problemów z oddawaniem moczu, co przez lata może prowadzić do niekorzystnych zmian anatomicznych i czynnościowych pęcherza moczowego i nerek (takich jak np. przeszkoda podpęcherzowa, ang. bladder outlet obstruction).

Prawidłowa prostata

Rozrost prostaty

Przyczyny BPH nie są całkowicie jasne. Najważniejsze czynniki ryzyka obejmują:

  • wiek mężczyzny – im starszy jest mężczyzna, tym wyższe ryzyko wystąpienia BPH,
  • hormony – stercz jest gruczołem zależnym od męskiego hormonu płciowego – testosteronu, który w 95% jest produkowany w jądrach, ale również od żeńskich hormonów płciowych – estrogenów, powstających w niewielkich ilościach zarówno w jądrach, jak i w tkance tłuszczowej w wyniku przemiany testosteronu do estrogenów.

Objawy BPH

  • zwiększona częstość oddawania moczu w dzień,
  • konieczność oddawania moczu kilka razy w ciągu nocy,
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego,
  • parcie na mocz przy niewielkiej ilości moczu zgromadzonej w pęcherzu moczowym,
  • pieczenie lub szczypanie w czasie oddawania moczu (dysuria),
  • problemy w momencie rozpoczęcia oddawania moczu,
  • słaby strumień moczu wraz z przedłużeniem czasu oddawania moczu,
  • kapanie na końcu oddawania moczu,
  • nietrzymanie moczu.
  • może również wystąpić zaburzenie czynności seksualnych.

Rozpoznanie BPH

Diagnostyka rozpoczyna się od wizyty kontrolnej u urologa, który zadaje pacjentowi pytania o objawy i dolegliwości dotyczące dolnych dróg moczowymi, włącznie z życiem seksualnym i potencjalnymi zaburzeniami erekcji.

Aby ocenić stopień ciężkości objawów z dolnych dróg moczowych, wykorzystuje się skalę IPSS (International Prostate Symptoms Score, ang. Międzynarodowa ocena objawów z prostaty). Jest to kwestionariusz składający się z 8 elementów, obejmujący siedem pytań o objawy i jedno pytanie o jakość życia. Do każdego pytania przypisana jest ocena, a suma ocen wskazuje na stopień ciężkości choroby. Odpowiedź na pytanie o jakość życia (ang. quality-of-life, QoL) informuje lekarza ponadto, na ile uciążliwe są problemy opisywane przez pacjenta i jak bardzo dezorganizują jego życie zawodowe, rodzinne i społeczne. Oceny od 0 do 7 mogą wskazywać na łagodne objawy, od 8 do 19 – umiarkowane, a od 20 do 35 – ciężkie.

Uzyskana ocena ma charakter przybliżony. Należy poprosić lekarza o interpretację wyniku i podjąć decyzję odnośnie do leczenia. Aby wypełnić tabelę, należy kliknąć liczbę w odpowiedniej kolumnie, odnoszącej się do odpowiedzi na określone pytanie, np.: Jak często występuje uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu w czasie ostatniego miesiąca? Jeśli odpowiedź brzmi: Prawie zawsze, należy kliknąć na liczbę 5 w tym samym wierszu co pytanie. W ten sam sposób należy zaznaczyć liczby odpowiadające odpowiedziom na kolejne pytania. Ocena wynikająca z udzielonych odpowiedzi zostanie podsumowana i wyświetlona w kolumnie na dole tabeli.

Czy ROZROST PROSTATY
dotyczy także Ciebie?
SPRAWDŹ!


Wypełnij poniższą tabelę.
Przy każdym pytaniu zaznacz tylko jedną odpowiedź.

Międzynarodowa skala punktowa objawów towarzyszących chorobom prostaty
IPSS
(ang. International Prostate Symptom Score )

Odpowiedz na poniższe pytania:

Nigdy
Mniej niż 1 na 5 razy
Mniej niż połowę razy
Około połowy razy
Ponad połowę razy
Prawie zawsze

1.

Jak często w ostatnim miesiącu występowało u pana uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego po oddaniu moczu?

2.

Jak często w ostatnim miesiącu występowało u pana ponowne parcie na mocz w okresie krótszym niż dwie godziny po oddaniu moczu?

3.

Jak często w ostatnim miesiącu zauważył pan kilkukrotne przerywanie i ponowne rozpoczynanie oddawania moczu?

4.

Jak często w ostatnim miesiącu odczuwał pan nagłą konieczność oddania moczu i trudno było opóźnić oddanie moczu?

5.

Jak często w ostatnim miesiącu zaobserwował pan słaby strumień moczu?

6.

Jak często w ostatnim miesiącu musiał pan naciskać lub naprężać się, aby zacząć oddawać mocz?

tt

Wcale
1 raz
2 razy
3 razy
4 razy
5 i więcej razy

7.

Ile razy (średnio) w ostatnim miesiącu musiał pan wstać w nocy, aby oddać mocz?

SPRAWDŹ WYNIK

WYNIK

0-7 pkt

Uzyskanie od 0 do 7 punktów może świadczyć o łagodnych objawach. Uzyskany wynik ma charakter podglądowy. Interpretacja wyniku, a tym bardziej decyzja o leczeniu należy do lekarza.

8-19 pkt

Uzyskanie od 8 do 19 punktów może świadczyć o objawach umiarkowanych. Uzyskany wynik ma charakter podglądowy. Interpretacja wyniku, a tym bardziej decyzja o leczeniu należy do lekarza.

20-35 pkt

Uzyskanie od 20 do 35 punktów może świadczyć o objawach nasilonych. Uzyskany wynik ma charakter podglądowy. Interpretacja wyniku, a tym bardziej decyzja o leczeniu należy do lekarza.

Drukuj wynik

Możesz wydrukować swój wynik i zabrać ze sobą na wizytę do urologa.

W leczeniu BPH stosuje się następujące metody terapeutyczne:

Leczenie
zachowawcze
Leczenie
farmakologiczne
  • Inhibitory 5-α-reduktazy – hamują wzrost, a nawet zmniejszają rozmiar prostaty, pod warunkiem że leczenie trwa przez wiele miesięcy lub nawet przez wiele lat.
  • Blokery receptorów α1-adrenergicznych – działają przez obniżenie napięcia mięśni gładkich, łagodząc objawy podrażnienia.
  • Substancje pochodzenia ziołowego – działające przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i antyandrogennie.
Leczenie
operacyjne

Oprócz terapii BPH zalecanej przez lekarza należy przestrzegać kilku zasad, które zwiększają bezpieczeństwo i skuteczność leczenia:

  • należy zrobić precyzyjne notatki odnośnie do dawki określonego preparatu lub w przypadku produktu zakupionego w aptece bez recepty od lekarza –stosować lek zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu;
  • nie należy odstawiać leczenia pomimo poprawy lub ustąpienia objawów; lek należy odstawić zgodnie z instrukcjami lekarza lub – w przypadku produktu, który nie jest wydawany na receptę – zgodnie z informację podaną w ulotce dołączonej do preparatu;
  • należy pamiętać, aby lek zażywać o ściśle określonych porach dnia zgodnie z ulotką informacyjną pacjenta;
  • redukcja ilości wypijanych płynów przed nocą w przypadku częstego oddawania moczu w nocy (diurezę zwiększają szczególnie kawa i napoje alkoholowe);
  • w przypadku nadwagi należy spróbować obniżyć masę ciała, ponieważ nadwaga może doprowadzić do osłabienia dna miednicy, a zatem do wywierania niekorzystnego wpływu na trzymanie moczu.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Nazwa produktu leczniczego: Prostamol® UNO; 320 mg, kapsułki miękkie Skład jakościowy i ilościowy: Jedna kapsułka zawiera 320 mg wyciągu z owoców palmy sabal (Serenoa repens (W.Bartram) Small (Sabal serrulata (Michaux) Nichols), fructus) (9-11:1).Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: alkohol etylowy 96% (V/V).Postać farmaceutyczna: Kapsułki miękkie. Owalne, żelatynowe kapsułki miękkie z nieprzejrzystą, dwukolorową czerwono-czarną otoczką, wypełnione brązowym do żółto- lub zielonkawo-brązowego (oleistym) płynem. Wskazania do stosowania: Produkt roślinny łagodzi objawy związane z rozrostem prostaty występujące przy oddawaniu moczu, jak np.: słaby strumień moczu, parcie na mocz, częstomocz, częste oddawanie moczu w nocy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w skład produktu. Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: BERLIN-CHEMIE AG Glienicker Weg 125 12 489 Berlin Niemcy. Aktualizacja: 01.03.2019. INFORMACJA NAUKOWA: BERLIN-CHEMIE/MENARINI POLSKA Sp. z o.o. ul.Słomińskiego 4, 00-204 Warszawa, tel. 22 566 21 00